fbpx

Paruky

Toto je téma, o kterém jsem se několik let nechtěla bavit. Bylo pro mě velice citlivé a bolestivé. Když jsem se dozvěděla, že jsem přišla o vlasy, byla to pro mě největší rána. V sedmnácti, kdy jsem chtěla být princezna, vlasy byly takovým symbolem ženskosti. Vždyť kdo by nechtěl mít vlasy jako ty ženy z reklamy a okouzlit jimi každého muže, dlouhé, silné a lesklé. V nemocnici mi to až tak nevadilo, ale když jsem se měla vrátit domů, tak jsem nemohla přenést přes srdce, že bych se vrátila plešatá. Rodiče mě vzali do prvního obchodu s parukami, který jsme našli. Když jsem si vzala první paruku, byla jsem to zase já, mohla jsem zakrýt to, co se mi stalo. Byla černé barvy, dlouhá až na záda s červeným melírem. Nikdo nám ale neřekl, jak se o ni správně starat. A proto jsem se rozhodla o tom napsat.

Základní dělení paruk jsou dvě, za 1. paruky z umělého vlákna a za 2. paruky z pravých vlasů. Samozřejmě se liší cenou. Paruky z pravých vlasů jsou dražší, ale na druhou stranu pokud se o ně staráte, vydrží vám dlouho. Ale tomu se budu věnovat až později. Co byste měli vědět je, že na koupi paruky máte nárok na příspěvek – je to zdravotní pomůcka. Příspěvek je ve výši 1000,- na jeden rok (může se to lišit, podle pojišťovny). Je dobré si to zjistit u své pojišťovny. Poukaz vám vypíše lékař. Mě ho předepsal obvodní lékař na základě zprávy z nemocnice, ale jinak ho vypisuje lékař na kožním oddělení. Ale co si budeme povídat, pokud chcete pěknou paruku, které bude vypadat přirozeně, je částka poněkud malá. Tato částka mi běžně pokryla náklady na kosmetiku na paruku.

Paruky mají různé podšívky, některé mají protiskluzovou vrstvu, aby paruka neklouzala z hlavy. Já mám nejradši paruky s takovou „síťkou“ vpředu, protože vlasy vypadají jako vaše. Jsou i celkem vzdušné, ale v létě je mi v nich stejně horko a zimě vás nezahřejí. Také pozor na velikost paruky. I tady se velikosti liší, a když si vyberete příliš velkou, budete z ní na nervy. Také si vyberte dobrého prodejce paruk, takového, který vám řekne jak se o ni starat a kam ji zaslat, když bude potřebovat opravu. Já mám nejlepší zkušenosti s pražskými prodejci, kteří mi vše vysvětlili a pokaždé, když jim zavolám, tak jsou velice vstřícní a milí. Ceny oprav jsou různé, záleží na délce, materiálu, poškození atd.

Paruky z umělého vlákna

Umělé vlákno lépe drží tvar. Paruky jsou cenově přístupnější, bavím se o částce mezi 2000 – 11 000 KČ. Cenové rozmezí je široké, záleží na vaší náročnosti. Vždy je dobré si paruku vyzkoušet, nejen kvůli barvě a střihu, ale také kvůli velikosti. Mám několik paruk z umělého vlákna a jsou skvělé. Problém je u nich v takzvaném chemlovatění. Můžete se snažit, jak chcete, ale pokud ji nebude zasílat na opravu, tak z ní bude za rok chuchvalec čehosi podivného. Proto také doporučuji kupovat paruky kratšího střihu. Ty dlouhé se rychleji opotřebovávají o oblečení. Určitě se vyplatí zakoupit si k paruce kosmetiku určenou přímo na ni. Šampon, balzám a sprej, který paruku alespoň trošku chrání před otíráním o oblečení a následném chemlovatění. Paruky se umývají ve vlažné vodě a nesmí se na ně používat kosmetika na vlasy, fény, kulmy apod. Jiný účes už z paruky neuděláte, nejde přečesat pěšinka, ani ji upravit na ples. Když jsem chtěla paruku natočit, dala jsem ji na natáčky, když byla vlhká. Ale takhle dlouho schne. V paruce rozhodně nespěte a do pračky se také nedává!

Paruky z pravých vlasů

Tady se ceny různí podle kvality a druhu vlasů, ale ceny se pohybují kolem 15 000 – kdo ví kolik KČ. Jsou jemnější a vzdušnější. Chovají se přirozeněji, ale určitý tvar si také zachovávají. Kosmetika na ně je také dražší, ale opět se vyplatí. Na rozdíl od paruk z umělého vlákna, paruky z pravých vlasů můžete šetrně fénovat nebo natáčet, což je velká výhoda. Pozor, abyste vlasy nezničili, už nenarostou. J Proto své vlasy radši nenatáčím, mám strach, abych je nadobro nezničila. I paruky z pravých vlasů se posílají na opravu. Oprav není třeba se bát, dělají to profesionálové. Z pravých vlasů jsem měla pouze dvě paruky. Ta první po pár měsících vypadala příšerně, nebyla jsem poučena o správné péči, a když jsem přišla na prodejnu, tak mi paní majitelka řekla, ať si koupím novou. Což bylo nad finanční možnosti celé mé rodiny, která se mi na tu původní složila. Proto vás upozorňuji na to, abyste si vyhledali opravdu dobrého prodejce. S tou druhou jsem nadmíru spokojená. Opět nedoporučuji v ní spát a prát jen ručně.

Tak abych to shrnula, přeji vám šťastný výběr. Praha není, co se týče paruk drahá a dostane se vám skvělé péče. Nebojte se zajít si k lékaři pro poukaz, i když je to celkem malá částka, alespoň vám zaplatí kosmetiku. Kdykoli se budete chtít na něco zeptat, jsem tu pro vás!

Simona