fbpx

Mýty a fakta v popáleninách

Článek je napsaný a schválený podle pana doktora Roberta Zajíčka, přednosty kliniky popáleninové medicíny ve FNKV.

Jedním z častých mýtů v popáleninové medicíně je tvrzení, že popáleniny vedou ke keloidům. Po popáleninovém traumatu se kůže vždy hojí jizvením, ať už po transplantaci kůže nebo samovolným hojením. Není však pravda, že se z takovéto jizvy stane takzvaná keloidní jizva. Pro představu si vysvětleme, jak keloidní jizva vzniká a vypadá. Také si popíšeme rozdíl mezi hypertrofickou a keloidní jizvou.

Keloidní jizva se od jiných jizev zásadně liší ve faktu, že keloid přerůstá přes okraj původního poškození kůže. Příklad: pacient jde na pravidelné očkování. Do oblasti ramene mu sestřička na obvodě vpíchne jehlou, která má průměr několik desetin mm ( 0,2-0,9 mm), očkovací látku do deltového svalu. V intervalu cca 3 měsíce, někdy i déle, se v oblasti místa vpichu vytvoří drobný, tuhý uzlík, který se zvětšuje a roste do stran. Z původního vpichu vznikne nevzhledný útvar, často růžové barvy s lesklým povrchem, který roste a dosahuje až několik cm – keloidní jizva tzv. keloid. Keloidní jizva je tedy větší než původní popálenina a přerůstá původní okraj poškozené tkáně.

Popáleniny však nejsou spojovány s keloidním jizvením, ale jizvením hypertrofickým. Jako příklad hypertrofického jizvení může posloužit právě popálený pacient s hlubokou popáleninou, která se mu hojí delší dobu než 3 týdny. V místě popálení vyroste nad okolní tkáň tuhý, červený, svědící jizevnatý provazec, který ale neroste mimo původní hranici popálení (říkáme, že respektuje okraje původní léze). Takovou jizvu nazýváme hypertrofickou. Hypertrofická jizva do strany neroste, spíše se v čase oplošťuje a reaguje na rehabilitační postupy, což je právě naděje pro naše pacienty, že se jim usilovnou a intenzivní rehabilitací daří s jizvami „bojovat“ a následky úrazu minimalizovat.

U keloidních jizev se bohužel často musí přistupovat k invazivnímu řešení, k reoperacím. Tento typ jizev nereaguje tak dobře na léčbu a rehabilitace jako jizvy hypertrofické.

Keloidní jizva 

Keloidní jizva

Hypertrofická jizva

Hypertrofická jizva