Slovníček pojmů

Keloid -  nebo-li keloidní jizva. Často vystupuje nad povrch kůže a přerůstá okraj původní rány, pomalu roste. V souvislosti s popáleninami se vyskytuje naštěstí málo. Mezi její vlastnosti patří i to,že se velmi obtížně léčí.

Hypertrofická jizva - vystouplá, zarudlá jizva nepravidelného tvaru, která vzniká často po popáleninách nebo traumatech kůže. Hypertrofická jizva na rozdíl od keloidní nepřerůstá okraje původní rány a reaguje dobře na léčbu.

Meshovaná  kůže – štěp kůže se  perforuje speciálním nástrojem, kůže pak připomíná síť a lze použít na mnohem větší plochu. Pokud spodina rány drobně krvácí nebo produkuje sekret, působí perforační otvory jako drenáž.

Tlakování – masáž jizev. Jeden ze způsobů, jak pečovat o jizvy, aby byly hladší a pružnější, méně vystouplé. Existují různé techniky masáží, nejjednodušší je, že na  jizvu položíme bříško prstu, jemným tlakem stisknu dokud jizva nezbělá a vydržím cca 30 vteřin. Takto postupuji po celé délce jizvy, případně po celé ploše, kde je potřeba.

Nekrektomie – odstranění mrtvé tkáně například v případě hlubokých popálenin. Mrtvou kůži je třeba co nejrychleji odstranit, protože produkuje nežádoucí toxiny a je zdrojem pro baktérie, které se na mrtvé kůži množí a mohou vést k infekci rány  a hrozí infekce celková- sepse.

Kožní transplantát( autotransplantát) – štěp kůže pacienta  odebraný z nepostiženého místa.

Odběrové místo – zdravá kůže na těle, ze kterého se odebere štěp vhodný k autotransplantaci.

Integra – umělá kůže ze speciálního materiálu, používá se, pokud pacient nemá dostatek své vlastní zdravé kůže k transplantaci. Její použití je ale často  spojeno s celou řadou komplikací( infekce).

Elastické návleky – speciální kompresní oblečky, například rukavice, nohavice, korzet. Po navlečení na danou část těla působí svojí kompresí příznivě na jizvy. Je to jedna ze zásadních pomůcek v péči o jizvy.

Jizevnatá kontraktura - omezení rozsahu pohybu z důvodu kontrakce( tahu) jizevnaté tkáně.

Jizevnatá deformita -  změna tvaru ( deformace) části těla způsobená jizvou.

Silikonové gelové pláty – pláty nebo náplasti ze speciálního silikonového gelového materiálu, který příznivě působí na jizvy ( pravděpodobně svým příznivým vlivem na hydrataci jizvy). Po přiložení na ji svým působením vyhlazuje a působí pozitivně na její vyzrávání.

Dlahování - použití tvrdých, nejčastěji termoplastových materiálů, které slouží k pasivnímu natažení jizvou postižené kůže ve snaze obnovit původní rozsah pohybu a tvar.

Protahování – aktivní cvičení které předchází rozvoji jizevnatých kontraktur .

Primer – kosmetický prostředek.  Podkladová báze používající se pod make-up, jemná gelovo krémová konzistence která po nanesení na obličej pleť vyhlazuje, sjednocuje nedostatky v obličeji, vyhlazuje póry, vyživuje a připravuje pleť na nanesení make-upu, který díky ní i déle a lépe drží.