fbpx

Silikonové gely

Na otázky odpovídá přednosta kliniky popáleninové medicíny FNKV v Praze Robert Zajíček.

Co je to silikonový gel?

Silikony (nebo také polysiloxany) jsou anorganicko-organické polymery tvořené řetězcem molekuly křemíku a kyslíku. Elastické pláty se skládají ze silikonu a podpůrné elastické složky, která dodává plátu tvar a liší se výrobek od výrobku svou schopností hydratace.

K čemu se používá?

Silikon se využívá  k léčbě a prevenci jizev. Dle studií má  prokazatelný vliv na vyzrávání jizev. Používání silikonů zlepšuje tloušťku jizvy, její vláčnost, barvu a elasticitu. Používání silikonů také snižuje další projevy spojené s jizvami jako je svědění  a bolestivost.

Na jakém principu funguje?

Silikon působí na jizvy několika způsoby. Má prokazatelný vliv na přítomnost vody v jizevnaté ploše.i Čerstvá jizva po zhojení trpí vysušováním, protože nemá vlastnosti jako normální, nepopálená kůže, která je schopna vodu zadržovat a naopak vodu „pouští“ do okolí.Vysoké ztráty vody z jizvy  vedou  k zvýšené tvorbě kolagenu ,tzn.  jizva roste, zvětšuje se. Použití silikonu prokazatelně reguluje a zmenšuje tvorbu kolagenu a tím i nárůst a vlastnosti jizvy. Vliv silikonu na hydrataci jizvy je asi nejvíce pravděpodobný mechanismus jeho účinku, i když to není úplně jasné, jelikož silikon může taktéž působit na jizvu jinými mechanismy ,jako je např. změna napětí nebo polarizace.

Jaký je rozdíl mezi plátem a gelem v tubě?

Silikon může být na jizvu aplikován v různých podobách, nejčastěji jako silikonová destička nebo gel. Na trhu je dostupný i ve formě pěny, krému nebo spreje. Jednotlivé formy se neliší svoji účinností. Tekuté formy mají výhodu v nižším procentu nežádoucích reakcí. Například zapaření v letních měsících a lepší aplikovatelnost na hůře dostupná místa, jako jsou lokty nebo obličej.  Výhodou pevných silikonových plátů je jejich společné použití ve spojení s kompresivním elastickým návlekem nebo jinou tlakovou pomůckou např. kompresivní termoplastovou maskou.

Přilnavost silikonového plátu ke kůži také snižuje mechanické napětí okrajů jizvy.

Jak ho správně používat? Po jaké době od operace nebo vzniku jizvy? Kolik hodin denně plát nosit?

S aplikací silikonu můžeme začít po úplném zhojení rány s časovým odstupem cca 2 týdnů. Počkáme, až úplně zmizí stroupky a nejlépe po poradě s ošetřujícím lékařem.  Terapie by měla trvat minimálně po dobu 3 měsíců, nejlépe po celou dobu zrání jizvy při denní aplikaci mezi 12 – 23hod. S aplikací silikonového plátu začínáme pozvolna, nejprve jen na pár hodin a dobu postupně zkoušíme navyšovat.

Mohou se objevit nějaké nežádoucí projevy při nošení silikonového plátu?

Mezi nežádoucí účinky léčby silikonem patří podráždění okolní kůže, svědění a macerace zvláště v letních měsících, kdy se pacienti zvýšeně potí. Podráždění kůže lze předejít důsledným omýváním plátů po každé aplikaci.

Jak gel udržet na jizevnatém místě? Nějaké tipy?

Silikonové pláty nejlépe působí v kombinaci s elastickým návlekem. Návlek působí kompresivně, a zároveň pomáhá udržet plát na svém místě.

Na obličej se používá v kombinaci se speciální plastovou maskou.

Na hůře dostupná místa můžeme využít silikon ve formě náplastí nebo gelu v tubě.

Jak o silikonový plát správně pečovat?

Po každé aplikaci se doporučuje plát omýt vlažnou mýdlovou vodou a poté opláchnout čistou vodou a nechat na vzduchu oschnout. Plát používáme vždy suchý a čistý.

Jaká je životnost?

Záleží na četnosti používání a péči o silikon.

Kde se dá koupit? Je k dostání i v nemocnici?

Silikony zakoupíme v lékárně, případně ve specializovaných e-shopech.

Jaká je cena plátu?

Cena se liší podle výrobce a velikosti plátu a samozřejmě rozsahu plochy, kam se aplikuje. Silikon není placen z veřejného pojištění.

Může mi nemocnice finančně pomoci? Konkrétně vaše klinika?

Klinika pomoci nemůže,ale nezisková organizace Bolíto může posoudit individuální žádost o zakoupení nebo finanční podporu. Ve většině případů se Bolíto snaží vyhovět, ale určitá spoluúčast je nutná.

Jsou prokázány lepší výsledky při léčbě a hojení jizev s použitím silikonů?

Silikony jsou prokazatelně účinná léčebná varianta pro léčbu a prevenci hypertrofických jizev  u popálených pacientů.

Je něco, co bych neměla dělat, když nosím silikonový plát?

Principiálně ne.

Doporučujeme silikonové pláty sundat při sportování, koupání a saunování.

Doporučil bys pacientům používání silikonových plátů při léčbě jizev?

Jednoznačně, ale opatrně a postupně.