fbpx
Nevydařená dovolená – opařenina od vroucí vody
Nevydařená dovolená – opařenina od vroucí vody

Nevydařená dovolená – opařenina od vroucí vodyStalo se to v roce 2015. Byli jsme první den na dovolené v jihočeské vesničce, kde jsme si s partou kamarádů pronajali chalupu. Nejvíc jsem se těšila na každodenní koupání v bazéně, který jsme měli k chatě k dispozici....

Příběh paní Petry – hořící tričko
Příběh paní Petry – hořící tričko

Příběh paní Petry – hořící tričkoMagické datum 21. 2. 2021 mi zůstane navždy v paměti. Ten den, krátce po 12 hodině, mi chytlo triko při vaření a utrpěla jsem popáleniny 2. a 3. stupně na 20 procentech těla. Byl to nejprve malý plamínek a já měla strach si to...

Péče o jizvy po chirurgických zákrocích
Péče o jizvy po chirurgických zákrocích

Péče o jizvy po chirurgických zákrocíchČlánky na našem blogu jsou zaměřeny na péči o jizvy po popáleninových úrazech. Většinou se jedná o hluboké popáleniny, u kterých byla nutná transplantace kůže. V těchto případech bývá péče zpravidla mnohem náročnější než o běžné...

Podpora rodiny po prožitém popáleninovém traumatu
Podpora rodiny po prožitém popáleninovém traumatu

Podpora rodiny po prožitém popáleninovém traumatuO tom, jak je potřebná podpora rodiny, přátel nebo partnera po prožití jakéhokoliv závažnějšího úrazu, není asi potřeba dlouze diskutovat. Tak zásadní trauma, jakým popáleniny bezesporu jsou, zasáhne všechny lidi,...

Člověk neví, co je to život, dokud o něj nebojuje
Člověk neví, co je to život, dokud o něj nebojuje

Člověk neví, co je to život, dokud o něj nebojujeByl to obyčejný pracovní den, jako každý jiný. Ranní káva, cigárko a pohoda před prací. I přesto, že bylo vše, jak jsem byl zvyklý, tento den (1.11.2019) mi obrátil život vzhůru nohama. Jmenuji se Radek, je mi 26 let a...

Proč Burn Fighters
Proč Burn Fighters

Někdy se ocitneme v situaci, kdy i přes to, že má kolem sebe milující lidi, tak si připadá sám. Nikdo nemůže vidět to, co se ve Vás odehrává.

Příběh paní Martiny (3. díl) – Jizvy a mateřská znaménka
Příběh paní Martiny (3. díl) – Jizvy a mateřská znaménka

Příběh paní Martiny (3. díl) - Jizvy a mateřská znaménkaPrevence rakoviny kůže ( i doktor je jen člověk). Kdy a jak se začalo mluvit na veřejnosti o rakovině kůže? Nevím. Základní myšlenka sdělení, před 30 lety byla: Znaménka nesmí krvácet. Sice jsem se jako dítě...

Pohled Marti sestry
Pohled Marti sestry

Prvních 14 dní bylo kritických. Doktor nám oznámil, že když je přežije, bude z nejhoršího venku. Kdykoliv pak mámě zazvonil telefon, všichni jsme trnuli, jestli nevolají z nemocnice, že došlo k nejhoršímu. Ty dny byly nekonečný, plný strachu a hlavně bezmoci, že ji nemůžeme nijak pomoct. Druhý den Martinu probudili z umělého spánku.

Pohled Káji kamarádky
Pohled Káji kamarádky

…okamžitě jsem Káje volala. Telefon nebrala. Začala jsem se bát, dokola jsem si stále opakovala, že je to jen strach, že je určitě v pořádku. Napadlo mě napsat další její kamarádce, zda není u ní a zda by se mi nemohla ozvat. Vzápětí mi přišla odpověď: Nejsem a ani dlouho nebudu…

Článek pro týdeník Respekt, aneb jak to všechno začalo…
Článek pro týdeník Respekt, aneb jak to všechno začalo…

Přišel den D. Jela jsem do Prahy s mamkou a jejím přítelem. Hned jak jsme Jarmilu potkali, odvedla mě od nich (přece nebudu strašpytel ve 25 letech, říkala jsem si). Byla jsem trošku nervózní. Jarmila mě vzala ke své kamarádce, úžasné a sladké Kačce. Byla jsem jako v jiném světě, s každou větou mě nervozita opouštěla a já si připadala, jako bych je obě znala už léta.

Péče o jizvy v zimním období
Péče o jizvy v zimním období

S jizvami na rukou to bylo také celkem snadné. Taktéž jsem je promazala krémem, navlékla stahovací návleky, a přes tyto rukavičky, pokud byla velká zima, jsem nosila ještě o něco větší klasické bavlněné rukavice. Na ruce mi byla neustále zima, takže jsem nosila tuto dvojkombinaci. Případně, pokud nebylo třeba, tak jen kompresní rukavice.

Příběh Michaely
Příběh Michaely

Denně jsem měla několik návštěv, dokonce se přátelé museli psát na pořadník. To mi dalo obrovskou sílu a motivaci. Mé drahé dcery za mnou bohužel dlouhou dobu nemohly, nejen kvůli mému vzhledu, ale i kvůli zdravotnímu stavu, který byl nadále vážný. Holky to nesly statečně, volaly a psaly mi několikrát denně, bylo to pro mě šílené. Nesměla jsem brečet, obličej byl v obvazech a nesměl se promáčet. Byl to velmi těžký čas.

Jaké je to přijít o vlasy a znovu je získat
Jaké je to přijít o vlasy a znovu je získat

Za prvé bylo samotné mytí velmi náročné, protože jsem měla vlasy dlouhé a husté a za druhé, na oddělení popálenin neměli prostředky na mytí vlasů, protože většinu pacientů hnedka po příjmu ostříhají.

Bolíto
Bolíto

Oba dva mají srdce na správném místě, a proto se rozhodli, že děti s popáleninami by měly poznat, že úrazem život nekončí a že s popáleninami se dá žít kvalitní život. Bolíto propojuje popálené dětské pacienty skrze krásné zážitky, díky kterým vidí, že nejsou na světě sami, mohou se učit od ostatních a získávat zkušenosti, které jim nikdo jiný nedá.

Paruky
Paruky

Toto je téma, o kterém jsem se několik let nechtěla bavit. Bylo pro mě velice citlivé a bolestivé. Když jsem se dozvěděla, že jsem přišla o vlasy, byla to pro mě největší rána. V sedmnácti, kdy jsem chtěla být princezna, vlasy byly takovým symbolem ženskosti. Vždyť kdo by nechtěl mít vlasy jako ty ženy z reklamy a okouzlit jimi každého muže, dlouhé, silné a lesklé.

Panické ataky a stavy úzkosti – pohled Simony
Panické ataky a stavy úzkosti – pohled Simony

Zvládli to jiní, ale já na to prostě nemám, tak proč nemůžu skončit? Zklamala bych příliš mnoho lidí. Mamku, babičku, dědu, kolegyně, partnera. Já už nemůžu. Nejsem dobrý člověk. Jsem nicka, která nemá na tomhle světě co dělat. Nejsem dost dobrá přítelkyně, nikdy se mnou nikdo nebude chtít sdílet svůj život. Není mi souzeno být něčí ženou, být matkou, protože prostě nejsem dost dobrá.

Panické ataky a stavy úzkosti – pohled Martiny
Panické ataky a stavy úzkosti – pohled Martiny

Mně nejvíce pomohlo, když jsem konečně zjistila příčinu problému. Pak samozřejmě moje sezení s psychologem. Nebýt jeho, tak bych tyhle situace zvládala asi hodně špatně. A také pomáhá zkusit víc vnímat samu sebe, zklidnit se, připustit si své pocity a strach.

Jak zvládat těžké psychické poúrazové stavy – Martina
Jak zvládat těžké psychické poúrazové stavy – Martina

Mně na špatnou náladu hodně pomáhalo zaměstnat hlavu, případně později i tělo, nějakou aktivitou. Ať už šlo o procházky venku, cvičení nebo učení se novým věcem. A také pomáhala společnost rodiny a kamarádů. Jen tak posedět u kávy, něco nakoupit nebo se prostě jen projít.

Elastické kompresní návleky
Elastické kompresní návleky

Elastické kompresní návleky jsou vlastně takové speciální oblečky, které mají své nezastupitelné místo v péči o jizvy. Osobně jsem tyto návleky nosila nepřetržitě několik let a rádase podělím o své zkušenosti s jejich nošením a používáním.

Psychologická a psychiatrická péče
Psychologická a psychiatrická péče

Z mého pohledu je tato péče i dnes nedoceněná mezi veřejností. Neustále se potkávám s lidmi, kteří považují psychologickou či psychiatrickou péči za jakési stigma.

Tlakové masáže
Tlakové masáže

Tlakování a tlakové masáže mají podle mého názoru v péči o jizvy své nezastupitelné místo. Pokud chceme mít co nejlepší výsledky s jizvami, bez tlakování se opravdu neobejdeme.

Krémy a masti na jizvy
Krémy a masti na jizvy

Jaké krémy a masti jsou na jizvy nejvhodnější? A co na ně nejlépe funguje? Každému člověku vyhovuje něco jiného. To platí i u jizev. Podělím se s vámi o vlastní zkušenosti.

Líčení a jizvy
Líčení a jizvy

Než se mi stal popáleninový úraz, byla jsem docela velká parádnice. Bavilo mě se hezky oblékat, chodila jsem pěkně nalíčená a sledovala novinky v péči o pleť, tělo i v dekorativní kosmetice.

Integra vs. autotransplantace
Integra vs. autotransplantace

Integra je vlastně kolagen, který obnovuje kožní buňky na poškozených plochách těla, vytváří novou kůži. Před aplikací integry je nutné odstranit mrtvou kůži…

Můžu si najít partnera
Můžu si najít partnera

Tohle téma je pro každou ženu či dívku velice deprimující a platí to, myslím, i pro muže. Je jedno jestli máte jizvy po celém těle, nebo si jen nepřijdete atraktivní. Vyrovnat se s jizvami je těžké pro každého z nás.

Jak mě vnímaly děti
Jak mě vnímaly děti

Děti vnímají svět jinak, než my dospělí. Věděla jsem to a doufala, že mě přijmou. Měla jsem hrozný strach z toho, že se mě kvůli jizvám budou bát, že začnou brečet nebo se smát.

Návrat do života
Návrat do života

Když přežijete takový zásah do života, není jednoduché se vrátit. Vše se změní. Změníte se vy, vaše vnímání světa i vnímání ostatních vůči vám, ale to není důvod nepokračovat dál v životě.

Koupání, sportování a opalování – čerstvé jizvy
Koupání, sportování a opalování – čerstvé jizvy

Koupání, sportování a opalování – čerstvé jizvyK čerstvým jizvám musíme přistupovat rozdílněji, než k vyzrálým jizvám. Můžeme se tedy opalovat, koupa t nebo sportovat? A co myslím tím, když mluvím o čerstvé jizvě? Čerstvá jizva vzniká hned po zákroku. Ať už jde...

Pohledem Simči maminky
Pohledem Simči maminky

Když mi policie přišla říct, že se holkám stal úraz, tak jsem tomu nevěřila. Řekli, že jedné se nic nestalo, druhá, že je popálená v obličeji a ta třetí je prý na tom hodně špatně.

Pohledem Simči kolegyně
Pohledem Simči kolegyně

Když Simča k nám do školy nastoupila jako naše kolegyně, tak jsem vlastně věděla o úrazu, který se jí stal, protože Simča je naše bývalá žákyně a tak se ve sboru o jejím úraze hovořilo.